BHP planuje zastąpić energetykę węglową odnawialnymi źródłami energii w dwóch wielkich kopalniach miedzi w Chile

Nowe rozwiązania mają obniżyć ceny energii o 20% i zaoszczędzić 3 mln ton węgla. Górniczy gigant BHP podpisał cztery umowy na instalacje odnawialnych źródeł energii, które zastąpią tę produkowaną z węgla, co oznacza, że do połowy 2020 roku dwie kopalnie miedzi w Chile będą w pełni zasilane z OZE.

W poniedziałek koncern ogłosił podpisanie umowy na eksploatację kopalni miedzi Spence oraz Escondida na pustyni Atacama, która jest największym producentem tego minerału na świecie.

BHP znajduje się jednak pod presją udziałowców w związku z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. W zeszłym tygodniu, spośród pięciu akcjonariuszy, więcej niż jeden poparł rezolucję wzywającą firmę do rezygnacji z członkostwa we wszystkich stowarzyszeniach branżowych, których poparcie jest “niezgodne” z paryskim porozumieniem w sprawie zmian klimatu – w Australii, aktywiści będący akcjonariuszami nakłaniali firmę do odejścia z Rady Minerałów.

Prezes BHP Minerals Americas, Daniel Malchuk, powiedział, że nowe kontrakty w Chile obniżą ceny energii dla dwóch procesów wydobywczych o około 20%. Firma szacuje również, że uniknie do 3 mln ton zanieczyszczenia węglowego. Nowe umowy mają przynieść nie tylko korzyści biznesowe, ale również wygenerować silną wartość środowiskową oraz społeczną. “Te umowy są praktycznymi przykładami naszego zaangażowania na rzecz wartości społecznej, które są powiązane z solidnym uzasadnieniem biznesowym” –  powiedział Malchuk.

W poniedziałkowym oświadczeniu BHP zapowiedziało również, że podjęło dalsze kroki w celu zmniejszenia swojego wpływu na zasoby wód podziemnych. Ponad 4 mld USD zostało zainwestowanych w instalacje odsalania wody w Escondida, a od połowy 2020 roku korzystanie z odsolonej wody rozpocznie Spence.

Malchuk mówił również, że wzrost liczby ludności, wyższy standard życia i elektryfikacja spowodowana przejściem na zieloną energię zwiększają popyt na miedź. Wykorzystywana w samochodach elektrycznych i infrastrukturze energii odnawialnej musi być „produkowana zgodnie z najwyższymi aspiracjami środowiskowymi”.

W lipcu szef BHP oświadczył, że rozwiązanie kryzysu klimatycznego będzie wymagało “największej globalnej mobilizacji od II wojny światowej”, jednak od tego czasu firma znalazła się pod ostrzałem z powodu śladu węglowego.

BHP Minerals Americas jest jednym z 20 największych emitentów dwutlenku węgla na świecie.