Budynek Prudential czyli obecny Hotel Warszawa

Hotel Warszawa

Trochę historii

Charakterystyczny budynek przy Powstańców Warszawy 9 pochodzi z okresu międzywojennego. To projekt  autorstwa Marcina Weinfelda i Stefana Bryły, którzy zaprojektowali go dla Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential. Ten 17-kondygnacyjny wieżowiec  powstał w 1934 roku i w chwili oddania do użytku był najwyższym obiektem w Polsce i drugim w Europie. Niestety, podczas powstania warszawskiego został poważnie uszkodzony, a w latach 1950–1953 przebudowano go na hotel. W 2010 rozpoczęto modernizację według projektu Bulanda Mucha. Hotel Warszawa otwarto w listopadzie 2018.

Zobacz inne ciekawe realizacje architektoniczne z wykorzystaniem miedzi

Idea projektu

Głównym założeniem projektu jest powrót do modernistycznego pierwowzoru z jego prostą i surową tektoniką. Zgodnie z tym zamiarem zachowano między innymi konstrukcje stalowej wieży jako reliktu epoki, odtworzono elewacje, zwłaszcza fronton oraz założono odbudowę skrzydeł wewnętrznych po ich historycznym obrysie. Sprowadzenie głównego wejścia na poziom ulicy, związane z projektem nowego zagospodarowania Placu Powstańców Warszawy, miało za zadanie zwiększenie dostępności budynku.

Odmienione wnętrze

W urządzonym z rozmachem  wnętrzu hotelu dominują szlachetne materiały takie jak kamień, drewno, miedź i szkło. Łazienki zostały wykończone wysokiej jakości marmurem. Wszystko to tworzy poczucie elegancji i luksusu. Jednocześnie w odnowionym budynku zachowano oryginalne, betonowe stropy konstrukcyjne. Więcej informacji