„Copper and the Home” – konkurs na najlepszy przedmiot użytkowy z miedzi

Ruszyła kolejna edycja międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie przedmiotu codziennego użytku z miedzi lub stopów miedzi (mosiądz, brąz, miedzionikiel). Prace można przesyłać do 30 września 2016 roku.

Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi zapraszają młodych projektantów oraz studentów wzornictwa (górna granica wiekowa to nieukończone 40 lat do 30 września 2016 r.) do wzięcia udziału w szóstej edycji konkursu „Copper and the Home”. Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym; mogą to być meble, elementy oświetlenia, akcesoria domowe lub przedmioty dekoracyjne. Prace konkursowe, które można nadsyłać do końca września br., oceni jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład wchodzą: architekt Philippe Bestenheider, architekt i projektant Diego Grandi oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli.

Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro.

Konkurs „Copper and the Home” od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W edycji z roku 2012 doczekaliśmy się polskiego laureata w kategorii studenckiej. Praca B-side Michała Holcera, studenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę – została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.

– Miedź oferuje szerokie możliwości zastosowania w projektowaniu przedmiotów takich jak oprawy oświetleniowe, wazy, lustra, armatura drzwiowa, elementy wystroju wnętrz, ścianki działowe, posadzki czy grzejniki. Jest także materiałem przeciwdrobnoustrojowym, co oznacza, iż eliminuje ze swojej powierzchni bakterie, wirusy i grzyby – komentuje Michał Ramczykowski, szef Europejskiego Instytutu Miedzi. Ten wyjątkowy metal półszlachetny wyróżnia spośród innych to, że miedź doskonale przewodzi ciepło i elektryczność. Jest plastyczna i prosta do modelowania, trwała i odporna na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych. Ponadto, jak wszystkie naturalne materiały, miedź z upływem czasu pięknie się starzeje, czego nie zaobserwujemy w przypadku materiałów syntetycznych.

Poniżej zamieszczamy regulamin konkursu oraz niezbędne formularze wymagane przy zgłaszaniu prac konkursowych:

Regulamin konkursu
Formularz A1
Formularz A2

Więcej informacji na temat konkursu i jego poprzednich edycji znajdą Państwo na stronie: www.copperalliance.eu/design/awards