Dlaczego Polska powinna inwestować w OZE?

Jednym z prelegentów  IV Kongresu Energetycznego we Wrocławiu była Monika Morawiecka, szefowa departamentu strategii Polskiej Grupy Energetycznej oraz członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Podczas dyskusji na temat “Energetyka OZE – potencjał i kierunki rozwoju”  wyjaśniała dlaczego warto inwestować w Odnawialne Źródła Energii.

Monika Morawiecka członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej oraz dyrektor Departamentu Strategii PGE przekonywała, że nie można już podnosić argumentu, że OZE  są drogie, choć taki był prezentowany przez lata. Dodała, że zobowiązania Polski dotyczące. polityki klimatycznej, wzrastające ceny prądu, a także wyższe koszty energetyki konwencjonalnej oraz presja społeczna to czynniki, które kierują nas w stronę rozwoju energii pochodzącej z energetyki odnawialnej.

– Po pierwsze istnieje presja ze strony Unii Europejskiej –  mówiła Monika Morawiecka z PGE. „Mamy obowiązkowy cel dotyczący polityki klimatycznej na 2020 rok i będą cele na 2030 rok. My Polacy, mamy taki charakter narodowy, że nie lubimy, jak się nam każe i budzi to reakcję obronną. Jednak to nie znaczy, że powinniśmy siedzieć bezczynnie. Będą nam patrzeć na ręce, choć nam się to nie podoba” – dodała.

Po drugie wskazała na presję ekonomiczną wywołaną przez dwa czynniki – pierwszy to ceny CO2, które sprawiają, że energetyka konwencjonalna jest coraz droższa. Drugi to coraz niższe koszty OZE. – „Już nie możemy podnosić argumentu sprzed lat, że energetyka odnawialna jest zbyt droga. W tej chwili koszty tej technologii spadły trzykrotnie” – podkreślała.

Więcej informacji na portalu Leonardo-Energy.pl