Miedź przeciwdrobnoustrojowa w Instytucie Francisa Cricka

Położony w naukowym sercu Londynu prestiżowy Instytut Francisa Cricka wprowadził w swoim budynku, w tym m.in. w laboratoriach i części przeznaczonej dla gości, akcesoria drzwiowe wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

Nowoczesny Instytut Francisa Cricka jest owocem ambitnej współpracy sześciu partnerów naukowych, którzy go założyli: Medical Research Council, Cancer Research UK, Wellcome, University College London, Imperial College London oraz King’s College London. Celem tego światowej klasy biomedycznego centrum badawczego jest odkrywanie, w jaki sposób i dlaczego rozwijają się choroby, tak aby opracowywać nowe sposoby zapobiegania, diagnozowania i leczenia m.in. nowotworów, chorób serca czy zawałów, jak również zakażeń i schorzeń neurodegeneracyjnych.

Z myślą o funkcji Instytutu w laboratoriach i obszarach o dużym natężeniu ruchu, w tym m.in. w audytorium, zastosowano zaprojektowane specjalnie w tym celu pochwyty i płytki do popychania drzwi z miedzi przeciwdrobnoustrojowej typu Contego. A wyprodukowane z niej klamki oraz zamki do drzwi toalet i szafek magazynowych zainstalowano w całym budynku. Elementy z miedzi typu Contego wykonane są z litej miedzi o wyglądzie stali nierdzewnej, zapewniając tym samym połączenie estetyki wymaganej przez projektantów z higienicznymi właściwościami miedzi. Wytwórcą tych miedzianych powierzchni dotykowych jest firma Allgood, wiodący w Wielkiej Brytanii producent oraz technolog medyczny.

Zaproponowane przez architektów z firm HOK i PLP Architecture całościowa koncepcja budynku podkreśla wizualną przenikalność, współpracę i innowacyjne planowanie laboratoriów. Instytut Cricka, założenie skomplikowane technicznie i stanowiące wyzwanie konstrukcyjne, został zaprojektowany zgodnie z najwyższymi wymogami tak, aby zapewnić możliwość prowadzenia najbardziej strategicznych badań biomedycznych. Budynek wzniesiony przez firmę Laing O’Rourke we współpracy z Arup i AKT II ma 170 m długości oraz powierzchnię prawie 93 tys. mkw. na 12 piętrach, z czego jedna trzecia znajduje się pod ziemią.

David King, wiceprezes HOK, zauważa: – Instytut Francisa Cricka jest największą i najbardziej zaawansowaną placówką badawczą tego rodzaju w Europie. Ale nauka stale ewoluuje i wymaga stworzenia warunków najściślejszej współpracy w celu ułatwienia badań naukowych. Cieszymy się, że nasze holistycznie rozwiązania projektowe będą wspierać dążenie Instytutu do realizowania idei nauki bez granic, pomagając utrzymywać Londyn i Wielką Brytanię w czołówce innowacyjnych ośrodków badań medycznych.

Richard van den Bos, menedżer produktu w Allgood Plc, dodaje, że innowacyjne wyroby metalowe z miedzi przeciwdrobnoustrojowej typu Contego zostały stworzone z myślą o środowisku medycznym i idealnie się w nie wpasowują. – Mają one wygląd nierdzewnej stali, dzięki czemu bez zakłóceń integrują się z pozostałymi obecnymi w otoczeniu wyrobami metalowymi, wykorzystując jednocześnie właściwe im zalety miedzi przeciwdrobnoustrojowej – podkreśla van den Bos.

Miedź ma silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, działając natychmiast przeciwko szerokiemu spektrum bakterii i wirusów. Badania medyczne wykazały, że zabija ona patogeny, m. in. wirusy grypy A, pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), norowirusy, w tym także te charakteryzujące się antybiotykoopornością, takie jak np. metycylinooporny gronkowiec złocisty (MRSA), oraz enterobakterie oporne na karbapenemy (CRE). To korzystne działanie miedzi charakteryzuje też liczne jej stopy – takie jak mosiądze i brązy – które tworzą z nią rodzinę materiałów zwanych łącznie miedzią przeciwdrobnoustrojową Cu+.