Miedziany design zagości na polskich uczelniach

Oskar Zięta, jedna z ikon polskiego designu, poprowadzi cykl wykładów pt. „Copper and the Home” dla studentów oraz miłośników architektury i wzornictwa przemysłowego. Wątkiem przewodnim prelekcji będzie projektowanie przedmiotów codziennego użytku z miedzi oraz jej stopów. Wykłady odbędą się we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi. Spotkania z Oskarem Ziętą towarzyszą konkursowi „Copper and the Home”, którego organizatorem jest  jest Istituto Italiano del Rame wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi we Wrocławiu.

 

Oskar Zięta to jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych za granicą polskich projektantów. Jego prace można oglądać w 26 muzeach na świecie, m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Swoją działalność Oskar Zięta określa jako „prozessdesign”, gdzie głównym zadaniem projektanta jest opracowanie wydajnych procesów z użyciem innowacyjnej technologii, a estetyka i funkcja to jej pochodne. Jest m.in. autorem technologii nazwanej w skrócie FiDU, polegającą na nadmuchiwaniu powietrzem lub wodą dwóch zgrzanych ze sobą, laserowo wyciętych blaszanych płatów. W ten sposób z płaskiej blachy, np. miedzianej, powstają trójwymiarowe obiekty, przypominające baloniki. Poza unikalną formą, ich głównymi zaletami są zaskakująca lekkość, wytrzymałość oraz wydajność produkcji i możliwość pełnego recyclingu.

– Kochamy miedź, bo pozwala łączyć siły natury i człowieka. Roztaczając wokół siebie wyjątkową aurę ciepła i szlachetności, szybko wtapia się w otoczenie. Jednocześnie jest odporna na działanie czynników zewnętrznych i długowieczna. Potrzeba jednak lat pracy, aby w pełni zrozumieć materiał, w którym się tworzy, aby móc w pełni świadomie korzystać z jego właściwości i potencjału, który oferuje. Projektując sztukę użytkową trzeba odważnie eksperymentować, szukając nowych, bardziej wydajnych rozwiązań. Do tego samego zachęcam również moich studentów i słuchaczy – mówi Oskar Zięta.

Jako wykładowca, Oskar Zięta swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieli się z miłośnikami architektury oraz wzornictwa przemysłowego. Spotkania z artystą pt. „Copper and the Home” odbędą się już w czerwcu br. m.in. na Politechnice Wrocławskiej, SWPS we Wrocławiu, School of Form w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Łódź oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Szczegółowe informacje na temat wykładów dostępne są na stronie: www.copperconcept.org/pl

Wykłady Oskara Zięty towarzyszą konkursowi „Copper and the Home”, którego organizatorem jest Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi.

Celem konkursu „Copper and the Home” jest wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. W tegorocznej edycji mogą uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 r. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach: profesjonalnej (w której mogą uczestniczyć młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie – indywidualnie lub grupowo – oraz doktoranci działający w tych dziedzinach) oraz studenckiej (przeznaczonej dla uczniów szkół wyższych – indywidualnie lub grupowo – uczęszczających na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcących się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni oraz absolwentów studiów magisterskich lub równoważnych).

Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym albo w przestrzeni publicznej, np. w biurach, sklepach, szkołach, szpitalach czy innych budynkach użyteczności publicznej itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, przybory kuchenne i akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne.

Pragniemy zachęcać coraz szersze grono osób do badania tych właściwości miedzi, które sprawiają,
że jest ona materiałem niezbędnym we współczesnym świecie, i do czynnego ich wykorzystania. Miedź jest szeroko stosowana nie tylko w architekturze i designie, ale także w energetyce czy medycynie
– komentuje Michał Ramczykowski, szef Europejskiego Instytutu Miedzi. – Chcemy, aby uczestnicy konkursu odkrywali obszary projektowania użytkowego, które podnoszą komfort życia i ułatwiają ludziom wykonywanie codziennych czynności, a jednocześnie stanowią wyjątkowy element designu.

Udział w konkursie Copper and the Home jest bezpłatny. Prace należy nadsyłać wyłącznie pocztą elektroniczną na adres: info@agenziacopyright.it (link sends e-mail) do 31 października 2018 roku. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. rysunki i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości oraz specyfikację techniczną.

Zwycięzca w kategorii młodych projektantów otrzyma nagrodę wysokości 4 000 euro, zdobywca drugiego miejsca – 2 500 euro. Wyróżniony w kategorii studenckiej odbierze nagrodę wysokości 1 500 euro. Natomiast uczelnia, której program jest najlepiej dopasowany do założeń konkursu, zostanie nagrodzona specjalną tablicą honorową.

Konkurs „Copper and the Home” od lat cieszy się zainteresowaniem wśród polskich projektantów i studentów wzornictwa. W edycji z roku 2012 praca B-side Michała Holcera, studenta ASP w Krakowie (kran wykonany z miedzi, który jednocześnie podaje mydło oraz wodę) została wyróżniona za innowacyjne wykorzystanie miedzi w celu podwyższenia standardu higieny w toaletach w miejscach publicznych.

Szczegóły dotyczące konkursu, a także formularze zgłoszeniowe (w języku angielskim) oraz wytyczne odnośnie niezbędnej dokumentacji można znaleźć tu: https://copperconcept.org/pl/artykuly/konkurs-copper-and-home-2018