Nowe wydanie Copper Architecture Forum

46 wydanie magazynu Copper Architecture Forum koncentruje się na… miedzi we wszystkich jej formach. Wątkiem przewodnim tego wydania jest fascynacja projektantów miedzią, jako żywym, zmieniającym się materiałem, częstokroć odzwierciedlającym historyczny bądź geograficzny kontekst budynku.

Obiekty sportowe w miedzi

Wiodący artykuł magazynu przedstawia duży kompleks sportowy pokryty mosiężnymi gontami, wybranymi tak, by stanowiły dopełnienie naturalnych kolorów traw w jego lokalizacji u podnóża Gór Skalistych. W innym regionie górskim, tym razem w północnych Włoszech, złoty stop miedzi uwydatnia minimalistyczne domki w krajobrazie pola golfowego. Ten sportowy wątek dopełnia jeszcze dobudowa siedziby klubu golfowego w Niemczech, która dystansuje się nowoczesnością miedzi i szkła.

Patynowana miedź wpisuje się idealnie w kontekst historyczny

Zainteresowanie, przez ponad dekadę, jednego z architektów patynowaną miedzią miało wpływ na nagrodzoną interwencję architektoniczną w londyńskim Royal College of Music, ukazując zdolność miedzi do wyrażenia niełatwych form sal prób. Historyczny kontekst – ulica słynna z handlu tekstyliami – jest uzasadnieniem dla pofalowanych elewacji z mosiądzu i szkła nowego flagowego centrum handlowego w Wuppertalu, w Niemczech. Tymczasem, wejście do przebudowanej siedziby centrali, charakteryzuje się oblicowaniem z naprzemiennie układanych miedzianych płyt, o różnym wykończeniu powierzchni, które intencjonalnie mają odmiennie ewoluować we wnętrzu i na zewnątrz.

Faliste zadaszenia i perforowana miedź

Również wprawiają w zachwyt trzy spektakularne, faliste zadaszenia z zielonej miedzi, kontrastujące z ciemnymi szklanymi elewacjami innowacyjnego centrum biznesowego na Litwie. W tym samym mieście Kownie, wyraziste wzdłużne łączenia wstępnie patynowanej miedzianej blachy, pokrywającej nową willę nadają rys nowoczesności otaczającym, pokrytym metalem budynkom z okresu międzywojennego. Dobudowy z perforowanej, patynowanej miedzi do budynków rekreacyjnych z 1910 r. w brytyjskim nadmorskim kurorcie także wyrażają poszanowanie oryginalnych miedzianych zdobień w formie figur tancerek. I znowu perforowana miedź – tym razem jest to efekt graficzny – nadaje przezroczystość, a także nieprzejrzystość, eleganckiej zabudowie mieszkalnej w centrum Warszawy.

Więcej informacji