Historia

Historia

Miedź jest niezbędnym materiałem dla człowieka już od czasów prehistorycznych. Jedna z ważniejszych epok w historii ludzkości nosi nazwę pochodzącą od stopu miedzi: brązu.

Miedź była pierwszym metalem wykorzystywanym przez człowieka w większych ilościach. Pierwsi pracownicy zajmujący się obróbką miedzi, szybko odkryli, że za pomocą młotkowania można z łatwością formować z niej arkusze, a arkuszom z kolei nadawać kształty, których złożoność rosła wraz ze wzrostem umiejętności rzemieślnika.

Po wprowadzeniu do użytku brązu, możliwe stało się również wykonywanie różnego rodzaju odlewów. Wiele ilustracji wykorzystanych na tej stronie obrazuje postęp człowieka w zakresie obróbki metali, który swoją kulminację osiągnął w bezcennej spuściźnie rzemieślników renesansowych. Miedź i jej główne stopy, takie jak brąz czy mosiądz, były jednak zawsze cenione z wielu innych względów aniżeli tylko walory dekoracyjne.

Pomimo, iż żelazo stało się podstawowym metalem kolejnych cywilizacji zachodnich, począwszy od czasów panowania Imperium Rzymskiego, metale, których głównym składnikiem jest miedź, były wykorzystywane wszędzie tam gdzie liczyły się wytrzymałość i długotrwałość. Odporność miedzi, brązu i mosiądzu na korozję sprawiła, ze były one stosowane zarówno do celów funkcjonalnych jak i dekoracyjnych od średniowiecza, przez kolejne stulecia, okres rewolucji przemysłowej, aż do dnia dzisiejszego.

Click here for larger version