Architektura

Budynki pokryte miedzią mogą być podziwiane przez dekady a nawet stulecia.

W całej Europie jest wiele przykładów zabytkowych budynków, pałaców i kościołów z zielonymi miedzianymi dachami i rynnami, które dowodzą, że miedź jest równie piękna jak trwała.

Współczesna architektura również korzysta z miedzi ponieważ uzupełnia ona powszechnie używane materiały, takie jak cegła, drewno, kamień, szkło i może być stosowana w budynkach projektowanych zarówno w stylu tradycyjnym jak i nowoczesnym. Ponadto miedź spełnia istotne wymagania nowoczesnego projektowania budynków, które wymaga stosowania materiałów przetwarzalnych i zrównoważonych środowiskowo. W istniejących ramach prawnych produkcja i stosowanie produktów z miedzi chroni środowisko i obywateli Europy, w której 45% zapotrzebowania na miedź pokrywane jest z recyklingu.

Miedź jest pięknym metalem: żaden inny metal, z wyjątkiem złota, nie ma barwy. Gdy zostanie wystawiona na działanie otoczenia, jej lśniąca czerwień zmienia się w brąz, a następnie przechodzi w charakterystyczną zieleń patyny. Przemysł dostarcza teraz wstępnie oksydowane i wstępnie patynowane blachy architektom, którzy cenią sobie różnorodność dostępnych form (blacha i taśmy, perforowane, w postaci siatki itp.) oraz łatwość ich kształtowania.

Stopy miedzi weszły do użycia w architekturze w ciągi kilku ostatnich dziesięcioleci; brązy, mosiądze i stopy miedzi z aluminium znajdują coraz większe zastosowanie w architekturze, szczególnie w wystroju elewacji, dzięki ich atrakcyjnemu wyglądowi i dużej trwałości.

Miedź i stopy miedzi zapewniają doskonałe parametry jakościowe, trwałość (ponad 100 lat) szczególnie ceniona w systemach rynnowych, duży wybór barw i faktury – wszystko to w jednym, naturalnym i w 100% przetwarzalnym materiale.

Powiązane publikacje

Artykuł poświęcony temu jak miedź wpisuje się w ideę ekologicznego projektowania, który ukazał się w czerwcowym wydaniu czasopisma Architektura i Biznes.