Design

Niewyczerpane możliwości

Miedź jest doskonałym materiałem do wyrobu różnych przedmiotów ponieważ stwarza niewyczerpane możliwości obróbki, zarówno w postaci czystego metalu jak i stopów, jak mosiądz i brąz. Doskonale kowalna, ciągliwa i trwała posiada atrakcyjny wygląd dzięki palecie barw od czerwieni poprzez brąz do zieleni; oprócz złota jest jedynym barwnym metalem.

Silna tożsamość i trwająca przez tysiąclecia tradycja miedzi nakładają się na jej estetyczny i techniczny potencjał; cenią ją sobie współcześni architekci i projektanci, którzy korzystając z niej tworzą awangardowe obiekty.

Miedź posiada właściwości higieniczne oraz zdolność do samodezynfekcji. Jest w 100% przetwarzalna, bardzo trwała i w pełni odpowiada wymaganiom stawianym materiałom kompatybilnym środowiskowo, co obecnie jest kluczowym kryterium wyboru materiałów przyjaznych dla środowiska i zdrowia.

Blaty stołów, ozdoby, krzesła, lampy, uchwyty, kaloryfery, zasłony, talerze, krany, grzejniki, garnki i akcesoria kuchenne… jej piękno jest wykorzystywane w wielu elementach wyposażenia domu.

Konkurs Copper and the Home

Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi zapraszają do udziału w siódmej edycji konkursu Copper and the Home. W konkursie mogą uczestniczyć osoby urodzone po 31 października 1978 r.

Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch kategoriach:

profesjonalnej (młodzi projektanci, architekci czy inżynierowie – indywidualnie lub grupowo),

studenckiej (studenci – indywidualnie lub grupowo – uczęszczający na zajęcia w wyższych szkołach aranżacji i zdobnictwa wnętrz, kształcący się na wydziałach architektury, inżynierskich lub aranżacji wnętrz innych uczelni, absolwenci studiów magisterskich lub równoważnych).

Celem konkursu jest wyeksponowanie piękna oraz uniwersalności niezwykłego i wszechstronnego materiału, jakim jest miedź i jej stopy. Pokazanie, że nawet najbardziej śmiałe projekty zyskują dzięki temu nowy wymiar estetyczny i użytkowy. Nadsyłane prace powinny zostać zaprojektowane z myślą o użytku domowym albo w przestrzeni publicznej, np. w biurach, sklepach, szkołach, szpitalach czy innych budynkach użyteczności publicznej itp. Mogą to być meble, elementy oświetlenia, przybory kuchenne i akcesoria domowe, części funkcjonalne lub przedmioty dekoracyjne. Nową  kategorią są „elementy techniczne związane z odnawialnymi źródłami energii oraz oszczędzaniem energii”. Organizatorzy dopuszczają włączanie innych materiałów do projektu, jednak miedź albo jej stopy muszą stanowić główną jego część. Projekt powinien również podkreślać techniczny, estetyczny i znaczeniowy potencjał tego metalu, a także umożliwiać wdrożenie go do masowej produkcji. Jednym z kryteriów oceny będą innowacje technologiczne związane z cyklem produkcyjnym zaprojektowanego przedmiotu.

Powiązane publikacje

Out of ordinary&Artworks to katalog prezentujący kolekcję mebli i akcesoriów z miedzi autorstwa polskiego projektanta Oskara Zięty. Został on wydany we współpracy z Europejskim Instytutem Miedzi.