Telekomunikacja

Telekomunikacja

Dzięki swojej przewodności miedź jest pierwiastkiem najpowszechniej używanym w systemach telekomunikacyjnych.

Komunikacja

Miedź od dawna jest preferowanym materiałem komunikacji, zarówno dla długiego jak i krótkiego zasięgu, której stały wzrost utrzymuje się przez ostatnich 50 lat.
W latach 1980-ych miedź skorzystała na rewolucji telefaksu. W wielu miejscach instalowano wtedy drugą linię do jego obsługi. Ostatnio Internet skłonił wielu ludzi do instalowania dodatkowych linii. Ponadto normalny wzrost zasobów mieszkaniowych razem z rozwojem biur domowych, oraz ogólny wzrost zamożności także zwiększyły liczbę używanych linii telefonicznych.

W tym samym czasie rozwój technologiczny przyniósł fundamentalne zmiany w transmisji danych, w szczególności przez pojawienie się łączności satelitarnej, komunikacji bezprzewodowej i zastosowanie światłowodów.

Chociaż wpłynęło to negatywnie na użycie miedzi, to jeszcze nie jest powodem, aby zaczęła wychodzić z użycia. Przeciwnie miedź jest nadal w różnych formach obecna w większości z tych technologii. Ponadto stanowi integralną część nowych, fascynujących standardów transmisji, są to: Cyfrowa Linia Abonencka o Dużej Przepływności (HDSL) i Asymetryczna Cyfrowa Linia Abonencka (ADSL), które mogą powiększyć zdolność przesyłową miedzianej pary skręconej do poziomu światłowodu bez ponoszenia kosztów systemów komutacyjnych.

Technologia xDSL

Ostatnio wprowadzone technologie xDSL, takie jak VDSL i SHDSL, wykorzystujące technikę multipleksowania, umożliwiły zwiększenie szybkości przesyłania danych i przenoszenie przez istniejące miedziane skrętki znacznie większych sygnałów.

Znaczący postęp technologiczny w tej dziedzinie stanowi cyfrowe przetwarzanie sygnałów (DSP). Specjalne urządzenia dołączone do linii po stronie użytkownika i operatora umożliwiają przesyłanie danych przy znacznie większych prędkościach niż standardową instalacją telefoniczną.

Jedną z najważniejszych zalet tego systemu jest to, że technologia ta wykorzystuje odrębne części dostępnego spektrum częstotliwości dla sygnału głosowego i transmisji danych, zatem mogą być one przesyłane jednocześnie, a linie są czynne 24 godziny na dobę.

Oprócz wykorzystania do transmisji danych, technologie xDSL rozwijają się w kierunku umożliwienia zdalnego dostępu do sieci LAN, wideokonferencji, diagnostyki medycznej, kształcenia przez Internet i wideo na żądanie.

Komunikacja bezprzewodowa, światłowód, kabel

Ostatnio rozwijającymi się obszarami w dziedzinie telekomunikacji są: komunikacja bezprzewodowa, przekaźniki satelitarne i wzrost zastosowań światłowodów. Wbrew temu, co można by sądzić, nie musi to oznaczać końca miedzi.

Gdy “tradycyjne” systemy telefonii głosowej zostały zastąpione przez systemy cyfrowe, jeszcze więcej produktów z miedzi i jej stopów jest stosowanych w telefonach i ich bazach w celu umożliwienia bezprzewodowej komunikacji. Nawet w systemach światłowodowych miedź nadal znajduje szerokie zastosowanie w urządzeniach interfejsu.

Rynek telekomunikacyjny rozwija się szybko. Dzięki nowym technologiom umożliwiającym kompresję jak również przez poszerzenia pasma, sieci wykorzystujące kable miedziane mogą być teraz używane do transmisji sygnałów TV i dostarczania szybkich usług interaktywnych. Nowi rywale w transmisji danych ‑ przedsiębiorstwa sieci kablowych, mają nadzieję zyskać na dostępnym szerokim paśmie już istniejących miedzianych kabli koncentrycznych i przejąć część możliwości biznesowych związanych z Internetem. Czas pokaże jak zmieni się obecna równowaga między różnymi systemami.

Powiązane publikacje