Oszczędzaj energię dzięki miedzi. Ogrzewanie i chłodzenie ścienne z wykorzystaniem rur miedzianych

Jak zaoszczędzić  na ogrzewaniu ściennym, zachowując taki sam komfort wewnątrz pomieszczeń?

Stosując rury miedziane.

Systemy ogrzewania ściennego działają na tej samej zasadzie co systemy ogrzewania podłogowego przy bardzo niskich temperaturach wody i z krótkimi czasami odpowiedzi. Ściana staje się niskotemperaturowym grzejnikiem, który emituje ciepło i zapewnia przyjemne środowisko w mieszkaniu. Równomierność temperatury na powierzchni ścian i bezpośrednia emisja ciepła przez promieniowanie, umożliwiają obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2 do 3 stopni bez pogorszenia komfortu. Ocenia się, że obniżenie temperatury o 1⁰C przynosi 6% oszczędności kosztów ogrzewania. Niższa temperatura pomieszczenia pozwala również utrzymać wyższą wilgotność względną, co jest korzystne dla dróg oddechowych, ponieważ redukuje utratę wody z organizmu, a ciepło wypromieniowywane ze ścian nie powoduje cyrkulacji kurzu. System jest odwracalny, zatem w lecie może być wykorzystywany do chłodzenia i umożliwia obniżenie temperatury o 2 do 3 stopni Celsjusza.

Zwiększenie efektywności energetycznej dzięki miedzianym rurom

Dzięki doskonałej przewodności cieplnej miedzi (“czerwony metal” 1000 razy lepiej przewodzi ciepło niż np. tworzywa sztuczne) można jeszcze bardziej obniżyć temperaturę wody w porównaniu z instalacją z tworzyw sztucznych. Bezwładność cieplna systemu jest pomijalnie mała, co ogranicza straty ciepła. Niższa temperatura wody jest korzystna, jeżeli system współpracuje z generatorami ciepła opartymi na energii odnawialnej, takimi jak pompy ciepła, solarne panele grzewcze i systemy geotermalne.

Miedź: niezawodny i proekologiczny materiał

Miedziany system ogrzewania ściennego nie wymaga rutynowej obsługi: regularnego przepłukiwania, uzdatniania wody, stosowania inhibitorów korozji lub bariery antydyfuzyjnej dla tlenu. Ponadto, kowalność miedzi ułatwia instalację systemu, a wykrywanie rur także jest łatwe: jeżeli chcesz zawiesić obraz, wystarczy detektor metalu. Trwałość miedzi jest nieograniczona, może ona być wielokrotnie przetwarzana bez utraty swoich właściwości. Miedź jest więc materiałem zrównoważonym środowiskowo, który ma kluczowe znaczenie dla budowania gospodarki o obiegu zamkniętym .

Zróżnicowane systemy, które mogą spełnić wymagania każdego projektu

Ogrzewanie ścienne daje możliwość całkowitego ukrycia instalacji grzewczej i jest rozwiązaniem odpowiednim zarówno dla budynków nowych jak i remontowanych. Może też stanowić alternatywę dla ogrzewania podłogowego, na przykład gdy przestrzeń podpodłogowa jest ograniczona lub w przypadku słabej konstrukcji nośnej. Ten sposób ogrzewania  jest dostępny w postaci dwóch różnych systemów Pierwszy system polega na stosowaniu wstępnie ukształtowanych obwodów rur miedzianych, które mogą być dostosowane do dowolnego kształtu pomieszczenia i wymaganej mocy grzewczej. Inny system zakłada układanie rur bezpośrednio na ścianach, zgodnie z wyznaczonym zapotrzebowaniem na ciepło.

Więcej informacji w broszurze

Miedź jako metal znany ze swej trwałości i zrównoważonego charakteru – długi okres użytkowania oraz całkowita przetwarzalność – odgrywa ważną rolę w instalacjach sanitarnych, chłodniczych grzewczych, elektrycznych, jak również w oświetleniu oraz pokryciach dachowych budynków.
Budownictwo ekologiczne, które na etapie projektowania,konstrukcji oraz funkcjonowania budynku ogranicza jego negatywny wpływ na środowisko, bazuje na kluczowych elementach takich jak efektywność energetyczna i inteligentne wykorzystanie źródeł energii. Aby zapewnić jedno i drugie, stosuje się technologie oparte na miedzi. Zatem im bardziej ekologiczny budynek, tym więcej miedzi znajdzie w nim zastosowanie.

Więcej informacji na temat wykorzystania miedzi w instalacjach grzewczych znajdziesz na stronie Akademia Miedzi