Precyzyjne górnictwo czyli wyższa “kultura” wydobycia miedzi

Górnictwo miedzi potrzebuje zmian

Nie jest tajemnicą, że miedź stoi przed wielkimi wyzwaniami. Znalezienie większej ilości miedzi jest oczywiście najważniejszym zadaniem, ale wydobycie jej w bardziej ekologiczny i mądrzejszy sposób, tak aby górnicy byli zarówno dobrze wynagradzanymi pracownikami, ale także odpowiedzialnymi obywatelami, to druga istotna kwestia.

Opracowanie i zapewnienie rozwoju niezawodnej technologii przemysłowej w zakresie poszukiwania złóż oraz ich wydobycia wymaga dużo czasu i inwestycji, aby zmniejszyć ryzyko i zapewnić długoterminową wydajność. Wymaga to również nowego innowacyjnego sposobu myślenia, radykalnie odmiennego sposobu postępowania, które nie zawsze dobrze współgrało z realiami codziennego górnictwa.

Precyzyjne wydobycie

Dlatego właśnie powstało „precyzyjne wydobycie”, którego wielkim orędownikiem jest Hal Stillman z Międzynarodowego Stowarzyszenia Miedzi w Stanach Zjednoczonych. Stillman miał okazję występować na konferencji “Copper To The World Conference” w Australii Południowej w czerwcu, przedstawiając cztery unikalne innowacje dotyczące „precyzyjnego górnictwa” miedzi. Należą do nich m.in. przełomowe rozwiązania w zakresie sortowania rud, zdigitalizowane (cyfrowe) operacje wydobywcze, technologia wzbogacania  (ang. benefication) w celu poprawy wydobycia i stabilizacji pyłu.

Fundusze na innowacje

Przełomu w tej dziedzinie dokonał Aurus III, fundusz o wartości 65 mln USD, utworzony przez największą chilijską firmę kapitału podwyższonego ryzyka (ang. venture capital), Aurus w 2015 roku – pierwszy tego typu fundusz na świecie.

Chile ustanowiło również otwarty konkurs na innowacje XPRIZE, czyli wydobycie bez śladu węglowego (ang. Zero-Fooprint Mining), które ma zostać uruchomiony na początku przyszłego roku. Jaki jest cel? Wytwarzanie metalicznej miedzi przy minimalnym wpływie na środowisko naturalne poprzez rezygnację z konwencjonalnych technik wydobywczych, nie generujących toksycznych związków chemicznych i osiągnięcie przy możliwie najmniejszym śladzie węglowym, przy zachowaniu porównywalnych kosztów produkcji w porównaniu z tradycyjnym wydobyciem miedzi.

Kolejną ekscytującą wiadomością jest to, że obecnie istnieje Aurus 1V, który w tej chwili zbiera 100 milionów dolarów na innowacje technologiczne w przemyśle wydobywczym, w tym w przemyśle miedziowym, litowym, metali szlachetnych i innych. W Australii, Centrum Warrena Uniwersytetu w Sydney przeprowadza badania nad koncepcją Kopalni Przyszłości oraz Inicjatywy Copper Mark (ang. Mine of the Future and Copper Mark Initiative).

Inicjatywy te mają nadzieję wykroczyć poza obecną automatyzację i elektryfikację kopalń, w celu znalezienia, przetestowania i komercjalizacji technologii i systemów, które sprawią, że wydobycie miedzi będzie najbardziej precyzyjne, jak to możliwe. Jest to zarówno nasza wizja, jak i wyzwanie.

Więcej informacji: leonardo-energy.pl