Zwycięzcy Konkursu Miedź w Architekturze ogłoszeni

Wyniki 18. Konkursu Miedź w Architekturze 2017 zostały właśnie ogłoszone. Niekwestionowanym zwycięzcą jest kompleks badawczy Maersk Tower w Kopenhadze, zaprojektowany przez C.F. Møller Architects, charakteryzujący się kratą z miedzianych żeber. Wyróżnione zostały dwie realizacje infrastrukturalne, a Nagrodę Publiczności otrzymał pawilon z wodną rzeźbą Hydropolis, we Wrocławiu.

Osiemnasta edycja tego, odbywającego się co dwa lata, konkursu architektonicznego jest przejawem uznania dla rosnącego wpływu miedzi i jej stopów w nowoczesnym projektowaniu. Konkurs ujawnia także szerszej publiczności międzynarodowej inspirujące projekty, które inaczej mogłyby pozostać niezauważone. Jury konkursu 2017 składało się z czterech architektów, wszyscy będący laureatami nagród w poprzednich edycjach konkursu: Ebbe Waehrens (BBP ARKITEKTER, Kopenhaga), Maxime Enrico, (LAN, Paryż), Ville Hara (Avanto Architects, Helsinki) i Craig Casci (GRID Architects, Londyn).

Zwycięskie projekty zostały wybrane spośród 35 zgłoszeń na podstawie fotografii, rysunków i opisów nadesłanych przez architektów. Kryteriami oceny były: ogólny projekt architektoniczny, odpowiedź na program i kontekst, istotność użycia miedzi w przyjętym rozwiązaniu i obróbka miedzi. Jurorzy na początku ustalili krótką listę 8 projektów, wyróżniających się na tle pozostałych prac, a następnie dokonali wyboru Zwycięzcy i dwóch Wyróżnień. Ponadto, zarejestrowani odwiedzający stronę copperconcept.org w głosowaniu online na wybrane przez siebie zgłoszenie z krótkiej listy wyłonili Zwycięzcę Nagrody Publiczności.

Jednogłośną decyzją jurorów zwycięzcą konkursu został kompleks badawczy w Kopenhadze, zaprojektowany przez C.F. Møller Architects. Charakterystyczny prominentny obiekt w panoramie Kopenhagi, wyróżnia się również na wielu innych poziomach. Koncepcyjne rozwinięcie jego złożonego programu oferuje świeżą, interaktywną i bardziej otwartą typologię budynku służącego badaniom naukowym, umożliwiającą interdyscyplinarne działania na wszystkich kondygnacjach i pomiędzy wydziałami. Jego odpowiedź na miejski kontekst jest imponująca, a łagodnie krzywoliniowa forma czyni go smukłym, eleganckim i harmonizującym z otoczeniem. Jego walory przejawiają się także w wyjątkowym operowaniu detalem i w innowacyjnym zastosowaniu delikatnie animowanych miedzianych żeber elewacji, poruszających się w odpowiedzi na ciepło nasłonecznienia, co definiuje ten budynek.

Jednym z dwóch wyróżnionych projektów infrastrukturalnych jest centrum komunikacyjne w Lahti, Finlandia, projektowane przez JKMM Architects. Jurorzy z zadowoleniem powitali połączenie w jedność, poprzez użycie miedzi, całkowicie odmiennych struktur codziennego użytku, związanych z komunikacją publiczną – przy doskonałym wykonawstwie i wykończeniu detalu. W kategoriach publicznych jest to wyróżniający się przykład korzyści płynących z dobrego projektowania i użycia dobrych materiałów w przestrzeni publicznej, podkreślających doznania podróży.

Drugim wyróżnionym zgłoszeniem była para portali wjazdowych do Tunelu Bosruck w Austrii, projektowanych przez Riepl Riepl Architekten. Jurorzy uznali to rozwiązanie za wzorcowy przykład zastosowania stopu miedzi, które podnosi rangę utylitarnych konstrukcji w stawiającym wyzwanie środowisku. Przyjęte podejście, bardzo architektoniczne i o dużej skali, odpowiada na lokalizację w pełnym dramatyzmu krajobrazie i będzie intensyfikować doznania podróżujących przez tunel.

Zdobywcą Nagrody Publiczności, największą jak dotąd liczbą głosów oddanych na copperconcept.org, został nowy miedziany pawilon wejściowy mieszczący innowacyjną „wodną drukarkę”. Uświetnia on regenerację 19-wiecznego zbiornika wodnego we Wrocławiu, przekształconego w „Hydropolis” – jedyne w Polsce centrum wiedzy całkowicie poświęcone wodzie. Miedź okrywająca elewację jest perforowana okrągłymi otworami, co ma przypominać komputerowe karty perforowane w nawiązaniu do tematu wodnej drukarki.

Komunikat do pobrania